Dołącz do nas – czekamy właśnie na Ciebie!
Wszystkich pragnących dowiedzieć się czegoś więcej o naszym ruchu prosimy o kontakt:
- Dorota i Jacek Skąpscy tel. 058 550 51 92
Historia
Na początku naszego stulecia, na tle palących zagadnień kościelnych i politycznych… 18 października 1914 roku powstaje Ruch Szensztacki, jako duchowa wspólnota wewnątrz Kościoła katolickiego. Jego założyciel i duchowy ojciec – Józef Kentenich (1885 – 1968), potrafił wydobyć na światło dzienne wartość człowieka i ukazać ją innym. W jego pracy kapłana i pedagoga, idea nowego człowieka w nowej wspólnocie przybierała coraz wyraźniejsze kształty
100 lat od powstania
Dziś w Ruchu Szensztackim istnieje ponad dwadzieścia różnych wspólnot: młodzież i dorośli, kobiety i mężczyźni, żyjący samotnie i rodziny, kapłani i siostry. Łączy nas wspólna duchowość, przymierze miłości z Maryją. Ruch skupia się wokół sanktuariów, które jako kopię Prasanktuarium – kaplicę z Szensztatu, można dziś znaleźć w ponad 130-tu miejscach na wszystkich kontynentach .
Ruch Szensztacki w Polsce
W Polsce wybudowano 6 sanktuariów. Najbliżej położone Trójmiasta, znajduje się na Górze Chełmskiej pod Koszalinem oraz na Piaskach w Bydgoszcy. Ruch Szensztacki w Trójmieście to wiele wspólnot. Jeszcze w latach 80 – tych ubiegłego stulecia Siostry Szensztackie zamieszkały przy ul. Małopolskiej w naszej parafii. Wówczas założone zostały pierwsze wspólnoty rodzin i matek szensztackich. Potem grupy te ustawicznie rozwijały się i zakładały wraz z siostrami nowe wspólnoty w innych parafiach całego Trójmiasta.
Ruch Szensztacki w Trójmieście
Dziś Ruch Szensztacki działa przy trzech parafiach w Gdyni, trzech w Gdańsku, jednej w Pruszczu Gdańskim oraz u nas w parafii Zesłania Ducha Świętego w Sopocie. Regularnie spotykamy się w grupach, członkowie ruchu angażują się w różne inicjatywy społeczne i duchowe. Co roku spotykamy się na skupieniu, zaś już kilkuletnią tradycją naszego Ruchu jest pierwszomajowa piesza pielgrzymka do Matemblewa. Organizowane są także kilkudniowe wyjazdowe rekolekcje dla pań oraz całych rodzin. Opiekunem naszej grupy jest ks. Łukasz Patoń CM.
Rozmieszczenie sanktuariów szensztackich na terenie Polski