Festyn i Odpust parafialny
To nasza coroczna tradycja! Tego dnia świętujemy razem imieniny naszej Parafii.
Jak świętowaliśmy w ubiegłych latach? Oczywiście, że hucznie i z radością! Sprawdź fotorelację z 2018 roku , relację z uroczystej Mszy św. (w obecności Biskupa) w 2016 r. oraz moment losowania nagród w 2016 roku.
Co to jest odpust parafialny?
To święto patronalne kościoła parafialnego – naszym przypadku jest to uroczystość Zesłania Ducha Św.
Ten zwyczaj jest bardzo stary, pojawił się w Kościele już w średniowieczu. Dzień, w którym wierni wspominali w liturgii świętego patrona był świętem kościoła i parafii z nim związanej.
Jak obchodzono odpust dawniej?
W parafialne święto przede wszystkim wierni gromadzili się na uroczystej Mszy św. (w przypadku naszej Parafii jest to suma – o godz. 12.00). Oczywiście, organizowano także procesje, przedstawienia obrazujące życie czczonego świętego. Święto było znakomitą okazją, aby cieszyć się podczas wspólnej zabawy i uczty.
Dodatkowa Łaska – odpust zupełny
W późniejszych wiekach ten dzień dodatkowo zyskał na znaczeniu. Wierni, którzy uczestniczą w święcie patrona kościoła mogą uzyskać odpust zupełny. Dlatego święto zaczęto nazywać ODPUSTEM PARAFIALNYM.
Także dzisiaj zachowujemy praktykę udzielania odpustu, która jest związana z uczestniczeniem w uroczystościach parafialnych.
Dla uzyskania odpustu wymagane są zwykłe warunki, czyli:
- stan łaski uświęcającej,
- odmówienie modlitwy Ojcze nasz i Wierzę w Boga oraz
- modlitwy w intencjach Ojca Świętego.
Co jest najważniejsze w tym dniu?
No właśnie, tutaj musimy zachować ostrożność i pamiętać, że wszystkie inne zwyczaje i praktyki zewnętrzne związane z parafialnym odpustem mają znaczenie drugorzędne.
Pamiętaj proszę, że nasze odpustowe atrakcje są tylko dodatkiem do uczestnictwa we Mszy św. Nasz Odpust parafialny (święto patronalne kościoła parafialnego), to dzień, w którym świętujemy naszą wspólnotę wiernych.
To szczególny czas działania łaski Bożego miłosierdzia
To dzień, w którym Ty i każdy wierzący może doświadczyć Łaski Bożej miłości, która wyraża się w darze odpustu.
Przypominamy sobie także, pod jakim wezwaniem działa (patronem) działa parafia. A przede wszystkim uwielbiamy Boga za jego orędownictwo i opiekę.
Świętowanie odpustu parafialnego przypomina, że każdy chrześcijanin jest powołany do świętości. Więc nawet gdy mówisz „odpust parafialny”, miej na myśli równocześnie „imieniny parafii”. A patrona (Duch Św.) mamy wręcz niesłychanego!